Medicine.
Administrator
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 13:41, 21 Lip 2009 Temat postu: Padaczka. |
|
|
Padaczka (inaczej epilepsja) - choroba o złożonej, różnej etiologii cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Biochemicznymi przyczynami pojawiania się tych wyładowań mogą być:
* zaburzenia równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami pobudzającymi i hamującymi
* obniżony próg pobudliwości neuronów spowodowany np. zaburzeniami elektrolitycznymi
* zaburzenia pracy pompy sodowo-potasowej wynikające z niedoboru energii
14 lutego obchodzony jest Dzień Chorego na Padaczkę.
Dziedzina neurologii poświęcona diagnostyce i leczeniu padaczek to epileptologia.
Stan padaczkowy:
Powtarzające się jeden za drugim napady padaczkowe trwające powyżej 5 minut, bez odzyskania przytomności, czasem z chwilowym bezdechem są stanem zagrożenia życia. Wymagają natychmiastowej hospitalizacji i podjęcia pilnego leczenia. Występują bez uchwytnej przyczyny lub po zmianie, odstawieniu nagłym leków (w szczególności hormonalnych), w trakcie infekcji u chorego z epilepsją, itp. Chory zagrożony jest m.in. obrzękiem mózgu, obrzękiem płuc, hipertermią.
Padaczka nie jest chorobą dziedziczną. Dziedziczny jest niski próg pobudliwości komórek nerwowych mózgu. W zdecydowanej większości przypadków nie można ustalić jednoznacznie przyczyny padaczki. Czynniki predysponujące do wystąpienia napadów padaczki:
1. urazy mózgu – wiele zmian, występujących w trakcie bezpośrednich reakcji kompensacyjnych może przyczynić się do wystąpienia drgawek. Ponadto istnieje hipoteza, że blizna glejowa powstała po urazach mózgu jest czynnikiem indukującym powstawanie ogniska padaczkowego.
2. przebyte operacje na otwartym mózgu np. z powodu nowotworu, tętniaka, wylewu krwi do mózgu.
3. padaczka odruchowa – wyzwalana przez różne bodźce zewnętrzne np. bodźce świetlne (np. z gry komputerowej, naturalne migotanie ekranu komputera, oglądanie słońca przez drzewa w trakcie jazdy samochodem, dyskoteka, itp.). Często gwałtowne wyjście z ciemnego miejsca na mocne światło słoneczne może przyczynić się do napadu. W szpitalach wywołuje się za pomocą migoczącej lampy ataki w celu obserwacji i badań.
4. zmiany hormonalne – do napadu mogą przyczynić się wahania hormonalne związane z menstruacją. Kobiety znacznie bardziej narażone są na atak w końcowej fazie cyklu. Zmiany związane z dojrzewaniem mogą spowodować uaktywnienie się padaczki.
5. zmiana aktywności falowej mózgu – padaczka może pojawiać się w okolicach przejścia od snu do czuwania i na odwrót.
6. stany gorączkowe
7. stan fizjologiczny organizmu
1. niedotlenienie
2. zmniejszona zawartość CO2 we krwi,
3. hiperwentylacja
4. niedocukrzenie,
5. niewydolność adrenergiczna,
6. zwiększony poziom progesteronu,
7. zaburzenia wodno-elektrolitowe,
8. zmęczenie, brak snu oraz zmiany emocjonalne
źródło: Wikipedia
Post został pochwalony 0 razy
|
|